ХНУ СТАВ ПІДПИСАНТОМ ЗВЕРНЕННЯ ДО ЄВРОПЕЙСЬКОЇ КОМІСІЇ У СТРАСБУРЗІ

Проректорка ХНУ Катерина Скиба взяла участь у важливій зустрічі стосовно співпраці між українськими та європейськими університетами. 13 березня у Страсбурзькому університеті відбулася конференція високого рівня на тему “Співпраця європейських та українських закладів вищої освіти: стан та перспективи майбутнього”. Захід об’єднав представників державних органів України та Євросоюзу, Європейського парламенту, Європейської Комісії, а також керівників провідних українських та європейських університетів. Катерина Скиба мала честь представляти Хмельницький національний університет у делегації з 15  представників ЗВО України.

Під час зустрічі проректорка мала змогу безпосередньо зустрітися та обговорити нагальні питання співпраці з керівництвом таких європейських ЗВО, як: Університет імені Адама Міцкевича у Познані, Варшавська політехніка, Гданський університет та інші

На порядку денному стояли питання обміну досвідом, розширення співробітництва та пошуку шляхів подолання викликів, з якими стикаються українські університети в умовах повномасштабної війни рф проти України. Катерина Скиба мала нагоду озвучити найбільш гострі проблеми, що наразі існують у ХНУ. Водночас, вкрай корисним було почути про успішні практики та механізми підтримки, що їх європейські партнери вже надають українським ЗВО.

Зокрема, ректорка Університету імені Адама Міцкевича у Познані професорка Богумила Каневська наголосила на готовності поділитися набутим за останні два десятиліття досвідом модернізації вищої освіти для сприяння реформуванню української системи перед майбутньою інтеграцією до ЄС. Вона також розповіла про низку ініціатив на підтримку України, завдяки яким близько 1000 українських викладачів та студентів отримали можливість безпечно ознайомитися з роботою сучасного польського університету.

“Наші дві нації зазнали кривавих переслідувань з боку росії. Ми близькі за менталітетом і мовними особливостями. Тому всі польські університети підтримували і продовжують підтримувати українських друзів. Ми робимо це, бо в Польщі розуміємо значення слова “Солідарність”, – підкреслила професорка Богумила Каневська.

Захід у Страсбурзі проходив під патронатом віце-президентки Європейського парламенту Еви Копач, колишньої Прем’єр-міністерки Польщі. Участь у ньому також взяли заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький та заступник міністра освіти Чеської Республіки Йірі Нантл.

Під час конференції проректор Університету імені Адама Міцкевича професор Рафал Вітковський представив фінальний документ під назвою “Декларація стратегічного партнерства”. Цей документ є закликом до Європейської Комісії щодо виділення фінансування для підтримки консорціумів європейських університетів та окремих ЗВО, які активно співпрацюють з українською стороною та надають допомогу нашим закладам. Проректор Катерина Скиба своїм підписом засвідчила, що Хмельницький національний університет є одним з підписантів цієї декларації та долучається до процесів пришвидшення входження українських ЗВО до європейського освітньо-наукового простору як повноцінного партнера.

Представники Єврокомісії у свою чергу описали нові механізми фінансування академічних проєктів співпраці з Україною, які з’явилися у зв’язку зі схваленням Європарламентом безпрецедентного пакету допомоги Україні на суму 50 мільярдів євро.

Від імені Хмельницького національного університету проректорка Катерина Скиба висловила щиру вдячність організаторам заходу – Університету Страсбургу та Університету імені Адама Міцкевича, а також усім учасникам за солідарність, підтримку та розуміння непростої ситуації, в якій опинилися українські ЗВО. Вона наголосила на переконанні, що спільними зусиллями України та її європейських партнерів вдасться подолати всі перешкоди на шляху повноцінної інтеграції українських університетів до європейського наукового та освітнього простору.