Академічна мобільність науково-педагогічних працівників у закордонних ЗВО – важливий чинник інтернаціоналізації вищої освіти та культурної інтеграції науковців і викладачів різних країн.
Завдяки Угоді про співробітництво між Хмельницьким національним університетом та Університетом Ф. Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка), укладеній і підписаній у червні 2022 року, завідувач кафедри української філології ХНУ, професор Інна ЦАРАЛУНГА та заступник декана ГПФ, доцент Інна ПРИЙМАК з 21 до 25 листопада 2022 року взяли участь у проєкті Erasmus+ Університету Ф. Палацького в Оломоуці.
Відповідно до індивідуальних програм міжнародної мобільності було організовано співпрацю НПП ХНУ з викладачами та бакалаврами й магістрантами секції україністики, кафедри славістики одного із провідних закладів вищої освіти в Чехії.
Мета академічної мобільності викладачів кафедри української філології ХНУ – впровадження міжнародного досвіду навчання для студентів у партнерському закладі. Серед найважливіших завдань було окреслено такі види діяльності: ознайомлення студентів із широким контекстом української мови та української літератури як складових елементів європейського культурного процесу; розширення міжкультурних знань; підвищення якості освіти та наукових досліджень через мобільність і транскордонне співробітництво.
У процесі реалізації міжнародної мобільності проф. Інна ЦАРАЛУНГА провела навчальні заняття з історії української мови на такі актуальні теми:
– «Джерела вивчення історії української мови»,
– «Староукраїнська літературно-писемна мова Х – ХІII ст.»;
– «Фонетичні риси української мови в історичному розвитку»,
– «Морфологічна будова української мови в діахронії» та ін.
Жваве зацікавлення викликала тематика навчальних занять з історії української літератури, які провела доц. Інна ПРИЙМАК:
– «Література Київської Русі в загальноєвропейському контексті»;
– «Літературна спадщина Тараса Шевченка на тлі українського національного відродження»;
– «Розвиток романтизму в українському та європейському літературному русі»; – «Становлення і розвиток постмодернізму в українській літературі кінця ХХ ст.» та ін.
З викладачами кафедри славістики Університету Ф. Палацького в Оломоуці – к.філол.н., завідувачем секції україністики Раданою МЕРЗОВОЮ та к.філол.н., координатором українсько-чеської академічної мобільності Уляною ХОЛОДОВОЮ – були проведені взаємні консультації з наукових та професійних питань задля удосконалення освітніх програм кафедр та навчальних планів бакалаврату і магістратури ЗВО, покращення майбутніх професійних компетенцій студентів, подальшого розвитку міжнародного партнерства.
Ознайомлення з організацією навчальної роботи, наповненням бібліотечних фондів Оломоуцького університету було доповнене цікавими заходами з волонтерської діяльності представників Університету Ф. Палацького. Зокрема, для гостей з України – педагогів із Вінниці, Донецька, Дрогобича, Києва, Маріуполя, Мелітополя, Одеси, Хмельницького – викладачі та студенти кафедри славістики організували воркшоп з виготовлення ляльки-мотанки як прадавнього національного символу-оберегу українців.
У підсумку всі учасники міжнародної мобільності подякували за цінний досвід академічної співпраці в університеті Європейського Союзу та обговорили перспективи подальшого співробітництва, зокрема, актуалізацію українознавчих тем у рамках роботи Симпозіуму україністів Середньої і Східної Європи, який щодвароки проходить в Університеті Ф. Палацького в Оломоуці.
Набутий досвід участі в проєкті Erasmus+ буде використано для наближення стандартів навчального процесу Хмельницького національного університету до вимог і можливостей вищої освіти в європейському полікультурному просторі.