У Хмельницькому національному університеті 5-8 грудня 2022 року відбувся тренінг для адміністраторів вищої освіти в Україні у межах програми «THEA Україна X». Це стало можливим завдяки участі проректорки з НПР Катерини Скиби у програмі «THEA Україна X».
Мультиплікаційні тренінги для адміністраторів вищої освіти в Україні (THEA Україна X) – це програма професійного розвитку та навчання у напрямку інтернаціоналізації закладів вищої освіти та управління наукою. Програма розроблена та реалізовується Центром забезпечення та підвищення якості «Wandelwerk FH Münster» у співпраці з Сумським державним університетом та іншими українськими й німецькими експертами. «THEA Ukraine X» є наступним проектом «THEA Ukraine (2019 – 2021)».
Конкурс на участь у програмі був оголошений ще у 2021 році, а вже влітку 2022 року з шістьма переможцями конкурсу було проведено підготовчі зустрічі та навчання. Зокрема, з 20 по 22 липня 2022 року в онлайн форматі відбувся стартовий воркшоп «Kick-off Workshop» для адміністраторів вищої освіти в Україні, які пройшли попередній відбір у рамках програми «THEA Україна X».
Програма кваліфікувала дві когорти з 6 учасників (менеджерів вищої освіти, наприклад, керівників міжнародних офісів, керівників відділів якості тощо) з України для того, щоб стати тренерами з управління вищою освітою, які пропонуватимуть мультиплікаційні семінари в українських ЗВО.
Успішному проведенню мультиплікаційних тренувань сприяли шість українських тренерів, які вже пройшли тренінги і працювали у тандемі з обраними учасниками.
Проректорка з НПР Хмельницького національного університету Катерина Скиба працювала у тандемі з Галиною Процик, керівницею відділу міжнародних академічних зв’язків, викладачкою кафедри політичних наук факультету суспільних наук Українського католицького університету.
Окрім розвитку навчальних компетентностей та загальних управлінських навичок, необхідних для управління вищою освітою, «THEA Україна X» має на меті налагодження плідного обміну між німецькими та українськими вченими й адміністраторами та створення стійких регіональних мереж в Україні.
Катериною Скибою у тандемі з тренером Галиною Процик, начальником НДЧ Оксаною Захаркевич та начальником Центру післядипломної освіти Тетяною Косянчук було розроблено програму тренінгу для завідувачів кафедр та деканів ХНУ з метою активізації інтернаціоналізації в нашому університеті. Метою тренінгу було ознайомити учасників зі Стратегією інтернаціоналізації у ХНУ на 2022-2025 роки, розповісти про різновиди інтернаціоналізації у ЗВО, представити широке коло інструментів інтернаціоналізації, якими можна і треба користуватися, мотивувати учасників до залучення до процесів інтернаціоналізації, згуртувати колективи для розробки та втілення короткострокових досяжних планів інтернаціоналізації для кожного із структурних підрозділів, які представляли учасники.
На запрошення проректора Катерини Скиби у тренінгу взяли участь спікери, які є фахівцями з інтернаціоналізації у вищій освіті.
Так, координаторка Еразмус-офісу Світлана Шитікова виступила з презентацією «Можливості мобільності, проєктної та грантової діяльності для ЗВО України», під час якої детально окреслила можливості участі НПП, здобувачів вищої освіти, адміністрації ЗВО у програмах імені Жана Моне, Еразмус тощо.
Колеги з університету м. Мюнстер, що знаходиться у Німеччині, долучилися до тренінгу і поділилися досвідом інтернаціоналізації вдома. Прогресивні ідеї досвіду німецьких колег можуть бути реалізовані у ХНУ та сприятимуть залученню тих здобувачів, які не можуть брати участь у зовнішній інтернаціоналізації.
Тандем-тренер Галина Процик також представила досвід роботи з курсами співвикладання онлайн та розповіла, як можна розпочати партнерство з колегами із-за кордону, побудувати курс, інтернаціоналізувати навчальний план.
Зустрічі у межах тренінгу проходили онлайн та офлайн. Зокрема, 8 грудня 2022 року відбулася очна зустріч, на якій декани презентували плани інтернаціоналізації факультетів та кафедр. Декани, як адміністратори вищої освіти, які відповідають за розвиток інтернаціоналізації в межах факультету, розповіли про перспективи та застерегли про можливі проблеми на шляху впровадження інструментів інтернаціоналізації. Представлені плани будуть виконуватися протягом 6 місяців, а про їхні результати буде прозвітовано в червні-липні 2023 року на засіданні Вченої ради.
Основне завдання тренінгу «Internationalisation Booster» – надихнути учасників та мотивувати їх до реалізації стратегії інтернаціоналізації у Хмельницькому національному університеті, а також вказати на переваги участі у різних видах інтернаціоналізації.