З 11 до 17 червня 2023 року фахівчиня відділу міжнародних зв’язків Хмельницького національного університету Анастасія Заржицька взяла участь в 11-й Міжнародній літній школі на базі Університету ім. Адама Міцкевича в Познані (Польща) під назвою «Science Communication», яка об’єднала представниць 26 українських закладів вищої освіти.
До організації літньої школи були залучені: відділ міжнародних зв’язків УАМ; факультет історії; факультет англійської мови; факультет політології та журналістики; телестудія УАМ, пресслужба УАМ, школа гуманітарних наук.
Першого дня занять літню школу офіційно відкрили проректор із міжнародного співробітництва, проф., габ. д-р Рафал Вітковські та директорка відділу міжнародних зв’язків Йоанна Барщ. Учасниці літньої школи ознайомилися з історією, структурою та досягненнями Університету ім. Адама Міцкевича, переглянули презентацію про консорціум EPICUR та прослухали лекцію «Вступ до наукової комунікації». Наприкінці навчального дня відбувся обмін подарунками: представниці українських ЗВО подарували університетській та міській бібліотекам українські книги, у відповідь отримавши принадний мерч УАМ.
Другий день розпочався двома лекціями Еви Рускамп – представниці Фрайбурзького університету (Німеччина). Лекції були спрямовані на наукову комунікацію в контексті німецьких університетів, а практична частина полягала в командному створенні проєкту наукової комунікації для різних цільових авдиторій. Третю лекцію на тему «Познанський фестиваль науки та мистецтва» прочитала докторка Анна Млинарчик – координаторка фестивалю. Учасниці із задоволенням прослухали інформацію про досвід організації такого заходу, та як подібні фестивалі допомагають науковій комунікації, а також одержали чарівливий фестивальний мерч – значки. Завершився день майстер-класом зі скандинавської ходьби.
У середу говорили про створення подкастів та важливість документальних фільмів, а також розглянули усну історію як приклад наукової комунікації. Першим спікером став Пшемислав Станула – творець серії подкастів УАМ «Naukowa Dzielnica». Він поділився своїм досвідом процесу творення подкасту, а також дав можливість учасницям літньої школи спробувати себе в ролі гості подкасту та прослухати свій записаний голос. На другій лекції докторка Дорота Латур показала, як через документальні фільми можна впроваджувати наукову комунікацію, та продемонструвала декілька своїх робіт. Третя лекція, присвячена усній історії, викликала багато дискусій. Доктор Міхал Кєжковські пояснив, що усна історія не вимагає відновлення історичної правди, а лише збирає історії людей – очевидців історичних подій. День завершився смаженням сардельок на багатті біля ставка з організаторами літньої школи та українським поетом Олександром Ірванцем.
Останнього лекційного дня дізналися про роботу науково-дослідного та інформаційного центру з питань двомовності та вивчення мов, що працює на факультеті англійської мови, Bilingualism Matters @Poznań від професорки Анни Бялас. На прохання лекторки учасниці літньої школи поділилися проблемою білінгвізму в Україні. Відбувся дуже цінний діалог щодо процесу адаптації українських дітей у польських школах. Доктори Марцин Марковіч та Томаш Скірецькі розповіли про свій проєкт «Noc Anglistów» — фестиваль присвячений англійській мові. Під час останньої лекції спікери провели вікторину на знання Польщі, на якій українки показали високі результати.
Не менш насиченим виявився останній день літньої школи. Учасниці побували на екскурсії містом Познань, а також відвідали Телестудію УАМ, де мали нагоду дізнатися основи творення аудіо- та відеоподкасту, а також спробувати себе в ролі ведучих аудіо- або ж відеоподкасту. Завершальний етап – відвідини головного корпусу УАМ та вручення сертифікатів учасницям літньої школи професором Рафалом Вітковські.
Серед можливих форм співпраці з УАМ – долучення науково-педагогічних працівників ХНУ до проведення лекцій для заходу «Noc Anglistów» («Ніч англістів»).
Дякуємо Університету ім. Адама Міцкевича в Познані, особливо професору Рафалу Вітковські та Йоанні Барщ, Хмельницькому національному університету та Уманському державному педагогічному університету імені Павла Тичини за таку чудову можливість!